Hubnutí po čtyřicítce

Čtyřicítka na krku a kila neustále rostou a rostou? Nezoufejte a začněte pro sebe něco dělat. Může to být cokoliv pozitivního, co vás požene malými krůčky vpřed k vašemu cíli zhubnout a cítit se fit ve svém vlastním těle. Důležité je mít jasný cíl a motiv proč to děláte a uvědomit si, že hubnete proto, aby jste se cítili vy dobře, ne kvůli ostatním.

hubnuti-po-ctyricitce

Psychická stránka

Všechno souvisí se vším a proto by jste měli zapracovat i na vaší psychické stránce, než začnete opravdu hubnout. Mnoho lidí po čtyřicítce se může cítit zrezignovaně a zatvrzele cokoliv měnit ve svém dosavadním stereotypním způsobu života. Musíte změnit způsob myšlení a k životu a hubnutí přistupovat pozitivně a zahnat všechny negativní myšlenky, které vás trápí a nahlodávají, akorát vám požírají energii, kterou můžete vložit do úsilí zhubnout a vypadat tak k světu.

Fyzická stránka

Ano, je pravda, že tělo se po čtyřicítce dostává celkově do pomalejšího a úspornějšího režimu a zpomaluje se metabolismus a tudíž i efektivnější spalování tuků. U žen nastávají různé hormonální změny a do snahy zhubnout musíte vynaložit větší úsilí, než kdyby vám bylo dvacet. To, ale neznamená, že to nejde a budete to brát jako výmluvu proč vlastně nezačít, protože stejně nezhubnete. Berte to jako výzvu a novou životní etapu, kdy něco můžete změnit a udělat váš život spokojenějším a smysluplnějším.

Zde jsou rady, s kterými to i po čtyřicítce jde.

1. Změňte svůj dosavadní způsob stravování

hubnuti-ctyricitkaZamyslete se nad tím, jak jste se poslední roky stravovali, či toho bylo málo nebo naopak hodně. Zda-li jste konzumovali sladkosti, smažená, slaná či příliš tučná jídla. Pouze tak můžete něco změnit, po uvědomění si vlastních chyb, kterých jste se dlouhá léta dopouštěli a nebrali jste je v potaz jako možnou příčinu marné snahy zhubnout. Přestaňte se přejídat a zvolte střídmější způsob stravování, který ulehčí vašemu trávicímu traktu z dosavadního způsobu stravování, po kterém se cítíte akorát tak unaveni.

2. Vyškrtněte z jídelníčku smažené a nezdravé tučné potraviny

hubnuti-nezdrave-jidloVyřaďte ze svého jídelníčku nezdravé potraviny a nahraďte je těmi zdravými. Namísto nezdravých tučných jídel typu uzeniny, tučné maso, pomazánková másla, margaríny a ostatních, sáhněte po zdravé verzi, která vašemu tělu udělá dobře. Na výběr máte z mnoha druhů oříšků a semínek, která jsou plná zdraví prospěšných tuků. Patří sem mandle, kešu, vlašské oříšky, pekanové, burské, které obsahují i kvalitní zdroj rostlinných bílkovin, dokonce i více než-li samotné maso. Ze semínek to pak je sezam, světlý či černý, který se skvěle hodí do salátů nebo lněné semínko, které působí proti zánětlivě, konopná semínka, dále semínka máku, který je významným zdrojem vápníku z říše rostlin, disponuje ním až 15x více než-li pasterované živočišné kravské mléko. Zařaďte i kvalitní rostlinné oleje, které tělu dodají potřebné množství zdravých tuků. Vybírejte pečlivě za studena lisované oleje – extra panenský olivový olej, sezamový olej, který je odolný vůči vyšším teplotám, takže jej lze používat nejenom do salátů, ale i na lehké restování zeleniny. Dýňový, konopný, avokádový a oříškový olej i takové lze sehnat a zpestřit nimi zdravé vaření.hubnuti-zdrave-jidlo

3. Konzumujte více zeleniny a ovoce

hubnuti-ovoce-zeleninaNebojte se konzumovat více ovoce a zeleniny, ať je váš jídelníček pestrý a obohatí vaše tělo o potřebnou dávkou vitamínů, minerálních látek a antioxidantů. Využívejte rozmanitosti zeleniny a ovoce, kterou nám příroda nabízí. Připravujte si chutné a zdravé saláty z mnoha druhů zeleniny, které obohaťte o zdravé tuky zmíněné již o bod výše. Ovocné i zeleninové šťávy nebo-li smoothie jsou výborné na pročištění organismu od toxických látek a díky vláknině, kterou v hojném množství obsahují, napomáhají i správné funkci a peristaltice střev a lepšímu trávení.

4. Zařaďte pravidelný pohyb

hubnuti-pohybZáklad úspěchu jak trvale zhubnout a udržet si svoji váhu jde ruku v ruce se zdravou vyváženou stravou a pravidelným pohybem a sportem. Najděte si sport, který vás bude opravdu bavit a nebude vám proti srsti, jedině tak u něho můžete vydržet a stane se součástí vašeho života a něčím úplně samozřejmým, tak jako je teď pro vás spánek. Máte na výběr z řady sportů, pokud jste společenští tvorové dáte přednost skupinovým lekcím nebo naopak pokud máte rádi soukromí, uvítáte individuálnější sport, jako je běh, jízda na kole či kolečkových bruslí. Ke všemu běh jakožto sport je finančně nenáročný, máte ho v podstatě zadarmo a můžete si ho plánovat dle vašich časových možností a schopností. Další z užitečných rad je, choďte! Choďte pěšky všude kde můžete, do práce a z práce, na menší nákupy, na vycházky, auto využívejte v minimální míře, pokud je to nezbytně nutné.

Pokud se začnete řídit těmito radami, není možné aby jste nezaznamenali sebemenší úspěch. Vytrvejte, buďte trpělivý a užívejte si každého kroku, který pro sebe uděláte směrem vpřed a bude vás posouvat blíže k cíli. V případě, že se rozhodnete opravdu zhubnout, ale cítíte, že nato sami nestačíte, nebojte se oslovit výživového odborníka, který vás nasměruje na správnou cestu a bude sledovat vaše pokroky a motivovat vás. Naturhouse nabízí výživové poradenství a úvodní konzultaci zdarma, která vám pomůže udělat si jasno a odhalí vaše dosavadní chyby ve stravování.