Co jsou chia semínka a jejich původ
Chia (čia) jsou semínka pocházející z rostlinky šalvěje hispánské, původem z latinského názvu salvia hispanica odvozeného od slova “salvare” nebo-li léčitel. Původem pochází chia semínka z Latinské a Střední Ameriky, kde jej hojně využívali indiánští domorodci Aztékové a Máyové jako výborný zdroj energie při válečných taženích. Semínka chia tvořili základ indiánské stravy tehdejších obyvatel, spolu s fazolemi, kukuřicí a amarantem. Tyto malá zázračná semínka v sobě ukrývají řadu blahodárných účinků a prospěšných látek příznivě ovlivňující náš organismus. Ne nadarmo se ve slově chia, dle jazyku Mayů, ukrývá význam síla. Semínka chia se dokonce v oblasti dnes nacházejícího se Mexika, kolem roku 900 před Kristem využívala jako platidlo.
Obsah živin v chia semínkách aneb proč je konzumovat
V chia semínkách je zastoupena řada prospěšných živin a to v ještě větším množství než-li je obvyklé u ostatních potravin. Například chia obsahují 3x více železa než je tomu u špenátu či 5x více vápníku než-li je obsaženo v živočišném mléce. Navíc vápník obsažený v chia semínkách je mnohem lépe využitelný pro tělo, než je tomu u vápníku obsaženém v pasterizovaném živočišném mléce. Na 100 gramů chia semínek připadá zhruba 1,2 gramů využitelného vápníků, což je u mléka využito asi tak pětkrát méně. Oproti banánům, které jsou známé svým obsahem draslíku, mají chia semínka 2x větší obsah tohoto důležitého stopového prvku.
Další z řady potřebných stopových prvků obsažených v semínkách je sodík, zinek, železo, fosfor a hořčík. Důležitými živinami pro tělo jsou omega-3 mastné kyseliny tvořící až 60% z celkového obsahu tuků, na 100 gramů chia semínek připadá 21 gramů tuku z čehož tvoří 13 gramů právě omega-3 mastné kyseliny z celkového množství. Samozřejmě chia semínka jsou i kvalitním zdrojem vlákniny, kterou tvoří až třetina hmotnosti a pravidelná konzumace Vám tak zajistí dostačující přísun vlákniny po celý den (denně by se mělo zkonzumovat kolem 25 až 35 gramů vlákniny).
Semínka jsou bohatým zdrojem antioxidantů chrání nás před vznikem nemocí způsobenými působením volných radikálů, jsou zde zastoupeny vitamíny řady E, C, skořicové kyseliny, vitamin A, niacin (B3), thiamin (B1), ryboflavin (B2), kyselina listová (B9) a stopový prvek mangan. Co se týká obsahu základních živin, jsou bohaté na sacharidy, bílkoviny, kterých obsahují až 2x více než ostatní semena a samozřejmě i zdravé tuky. Proto jsou chia semínka tak hojně využívaná mezi sportovci pro zvýšení fyzické kondice a psychické odolnosti. Jsou též vhodné a oblíbené mezi kojícími a těhotnými ženami, seniory či vegetariány a vegany pro jejich vyvážený obsah živin, minerálů, vitamínů a stopových prvků.
Jak používat chia semínka
Jelikož chia semínka nejsou nikterak chuťové výrazná, lze jej konzumovat a přidávat prakticky kdekoliv a s čímkoliv, záleží jenom na Vaši fantazii a nápaditosti. 🙂 Dají se přidávat do růzých druhů domácího pečiva, můžete je zamíchat přímo do těsta (v takovém případě je dobré si chia semínka předem namočit, až se z nich vytvoří hmota připomínající gel, který nám bude tvořit skvělé pojivo a můžeme tím nahradit dokonce vajíčko – pro vegany ideální záležitost!) Dále lze semínka přidávat do ovesných či jiných druhů kaší, do ovocných koktejlů – získáme tím tak komplexní „palivo“, které můžeme využít před cvičením či na dopolední či odpolední svačinu. Jak už bylo výše uvedeno, lze jej namáčet do vody a používat pak jako „pojivo“ do různých druh pokrmů, protože chia semínka na sebe dokáží výborně vázat vodu z čehož vzniká hustý gel, který je dobře stravitelný. Doporučená denní dávka chia semínek je kolem 2 lžic, ale záleží na okolnostech provázející dotyčného jedince, to znamená, jak je aktivní, zda-li sportuje a jak často je vystaven stresovým situacím. To vše může mít vliv na to, jakou člověk potřebuje energii na zvládání běžných denních záležitostí a právě chia semínka jsou skvělým „nakopávačem“, který nás dobije energií i při těch nejvytíženějších situacích.
Chia semínka při hubnutí
Pokud vás trápí nějaké to kilo navíc, možná pátráte po potravině, která by vám mohla pomoci v boji s nadváhou. Chia semínka nejsou sice úplně tou nejlepší potravinou při hubnutí, ale rozhodně mají své nezastupitelné místo ve zdravé stravě, která by vždy měla být základním kamenem při snahách o zhubnutí.
Komplexní soubor vitamínů, minerálů a makro živin ve správném poměru činí z chia semínek jídlo, kterým lze z větší míry nahradit i jeden denní pokrm. Můžete si jich přidat i několik polévkových lžic do zeleninového salátu, takže se budete cítit krásně nasyceni a přitom do sebe dostanete velice prospěšnou věc.
Jen si hlídejte, že pořád se jedná o semeno, takže stejně jako ve všech semenech, obsah tuku je zde více jak 50%, takže jíst semínka po kilech není úplně moudré, ale zase nemalujme čerta na zeď – zdravé přírodní tuky jsou ve srovnání s transmastnými kyselinami v laciných ztužených tucích úplně něco jiného a nejsou prakticky vůbec škodlivé, naopak jsou pro tělo velice prospěšné.
Recepty z chia semínek
Chia puding
ingredience: chia semínka 2 – 3 lžíce
rostlinné mléko 250 ml (mandlové, makové, konopné, kokosové)
ovoce 250 g (banány, jahody, lesní plody, kiwi, rybíz… záleží na Vašich chuťových
pohárcích, po které z variant sáhnete)
můžete případně dozdobit karobem, skořicí, oříšky či kostičkou kvalitní hořké čokolády min. 70%
Přes noc si namočíme chia semínka do námi zvoleného rostlinného mléka (domácí výroby či koupené ve zdravé výživě), druhý den máme připravený vychlazený „chia gel“, do kterého přidáme zbývající suroviny, ovoce, oříšky (kešu, mandle, lískové, pekanové) a kostičku hořké vysokoprocentní čokolády a můžeme servírovat vynikající osvěžující a zdravý chia puding.
Ovocno – zeleninová chia smoothie
ingredience: chia semínka 2 – 3 lžíce
ovoce (můžeme využít sezónní nabídky nebo zvolit exotičtější variantu, vybírat lze ze široké škály) jablko, jahody, lesní plody, švestky, banán, pomeranč, kiwi, mango, papaya, ananas, grep, pomelo… jak vidíte na výběr toho máte opravdu spoustu 🙂
zelenina (ovocné smoothie lze taktéž kombinovat s různými druhy zeleniny, čímž získáte doslova vitamínovou bombu, použít můžete zralé avokádo, okurek, čerstvý špenát, mrkev, řapíkatý celer, červenou řepu – známá svými detoxikačními účinky a ostatní druhy zeleniny dle chuti a nápaditosti!)
Námi vybrané ingredience z řad ovoce a zeleniny zkombinujeme dle našich preferencí a chuti, například v kombinaci banán + hrst čerstvého špenátu + půl zralého avokáda + mango, lze dosladit datlemi či datlovým, javorovým, agáve či jiným sirupem a samozřejmě nezapomeneme na chia semínka.