Jak rychle zhubnout 10 kg

Jak rychle shodit nadbytečná kila a znovu je nenabrat? Na to se zaměříme v tomto článku! Je jednoduché přibrat 10 kg za poměrně krátkou dobu, ale shodit rychle 10 kg už se tak “jednoduše” nejeví. Proto se zaměříme na důležitá pravidla, která je třeba dodržovat, aby nás kila opouštěla a nenavracela se zpět, jak tomu mnohdy bývá s příchodem takzvaného jojo efektu, kdy se nám po rapidním zhubnutí a hladovění váha vrací zpět nahoru.

10 pravidel, aby jsme docílili trvalého zhubnutí

Pitný režim

clean-waterDůležité je dodržovat pravidelný pitný režim a vyloučit ze svého jídelníčku všechny slazené nápoje, tedy všechny druhy průmyslově zpracovaných limonád, ochucených vod, šťáv. Pijte čistou vodu bez přidání jakéhokoliv cukru, to platí pro umělá sladidla dvojnásob, ty jsou ještě horší variantou než-li cukr samotný, nato nezapomínejte! Vhodné jsou i neslazené bylinkové či kvalitní zelené čaje. V létě můžete zvolit variantu zeleninového či ovocného smoothie, rozmixujete libovolnou zeleninu/ovoce dle chuti a máte zdravé letní osvěžení, bez přidaných cukrů a chemických látek.

Průmyslově zpracované potraviny

potraviny-prumysloveVynechte ze svého jídelníčku všechny průmyslově zpracované potraviny s velkým množstvím soli, připravené z polotovarů, které se jako potraviny jenom tváří a sáhněte po opravdových potravinách s kvalitní skladbou živin. Vařte z čerstvých surovin, používejte hodně ovoce a zeleniny.

Bílá mouka

bila-moukaOmezte potraviny obsahující pšeničnou mouku, to znamená téměř veškeré pečivo, raději sáhněte po zdravější variantě ve formě celozrnného, žitného či kváskového pečiva (v rozumné míře, pokud chcete opravdu zhubnout, doporučuji pečivo alespoň na nějaký čas omezit úplně). To platí i u těstovin, vybírejte z těch kvalitnějších, které v sobě mají plnohodnotné živiny, tedy raději sáhněte po žitné či celozrnné variantě. Celkově se snažte vařit méně z pšeničné mouky, nezahušťujte, když už, zvolte alternativní možnost například pohankovou či rýžovou mouku.

Mléčné výrobky

mlecne-vyrobkyVybírejte si pouze kvalitní mléčné výrobky bez zbytečných “dochucovadel” a sladiv. Vynechte jakékoliv sladké verze jogurtů a zvolte raději variantu bílého neochuceného jogurtu. Pozor si dávejte na výrobky typu “light”, které vám spíše uškodí, než by prospěly, obsahují totiž umělá sladidla, která jsou zdraví škodlivá. Co se množství tuků týče, výrobky by neměly být příliš tučné, ale rozhodně je lepší variantou alespoň nějaké procento tuku (kolem 3%) než-li žádné, nízkotučné varianty nemají sice tuk, ale za to v nich může být obsažené větší množství cukru, což se pak stává kontraproduktivním.

Cukry

cukrOmezení cukrů a sladkých pamlsků typu tyčinky, sušenky, čokolády a ostatní sladkosti, které jsou plné cukrů a ztužených tuků. Naučte se nesladit čaje a kávu, jde to! Pokud to je pro vás těžké, do začátku můžete zvolit některou z přírodních variant sladidel jako je med, stévie či datlový, javorový nebo agáve sirup – v rozumné míře samozřejmě. Pokud vás bude honit mlsná sáhněte raději po kousku ovoce, které vám dodá jako bonus řadu vitamínů a minerálních látek prospěšné pro tělo.

Jezte pravidelně

pravidelna-stravaStravujte se alespoň 5x až 6x denně, nezapomínejte na snídani, oběd a večeři a dopolední a odpolední svačinu. Raději jezte víckrát denně v menších porcích než-li by jste se omezovali v jídle a hladověli, takto to nikdy fungovat nebude. Naopak se zbytečně nepřejídejte a snažte se jíst pravidelně a vyváženě, protože takovéto stravování je základem úspěchu krásného zdravého a štíhlého těla.

Vynechte alkohol

alkoholSnažte se omezit a nejlépe úplně vyhnout alkoholickým nápojům, které obsahují velké množství cukrů a zbytečně vám budou kazit výsledky vašeho snažení zhubnout. Ke všemu alkohol nám ničí v těle mozkové buňky a může způsobovat poškození jater a dalších důležitých orgánů v lidském těle.

Pestrá a vyvážená strava

vyvazena-stravaDbejte na pestrost a vyváženost stravy, kterou denně  konzumujete, nezapomínejte na dostatečný přísun čerstvého ovoce a zeleniny po celý den a na vyvážený poměr základních živin, sacharidů, bílkovin a tuků obsažených ve kvalitních, plnohodnotných a nezpracovaných potravinách. Zdravé tuky získávejte především z oříšků, semínek a kvalitních za studena lisovaných olejů, které jsou jejich výborným zdrojem. Kvalitní sacharidy získáme především z rýže, brambor, batátů, celozrnných či žitných těstovin, jáhel, celozrnného kuskusu a bulguru. Bílkoviny jsou neméně důležitou složkou, a proto by jsme měli pečlivě vybírat zdroje, z kterých je přijímáme. Skvělým a plnohodnotným zdrojem bílkovin jsou luštěniny – čočka zelená, červená či hnědá, hrách žlutý či zelený, různé druhy fazolí – adzuki, mungo a mnoho dalších druhů.

Maso

masoVybírejte pouze kvalitní maso, nejlépe z vlastního chovu či od farmářů, popřípadě v osvědčeném řeznictví. Vyhněte se uzeninám, které jsou většinou plné soli a konzervantů, tudíž vám nepřinesou nic prospěšného pro zdraví, spíše naopak. Volte dietní variantu, králičí maso, krůtí popřípadě kuřecí, dávejte zde pozor na kvalitu! Kuřecí maso ze supermarketu není tou správnou volbou. Občas zkuste nahradit maso nějakou z rostlinných variant – tofu, seitan (pšeničná bílkovina), tempeh.

Vynechte fast foody

fast-foodVyhněte se stravování ve fast foodech a podobných občerstveních, kde převyšuje nabídka samých nezdravých a tučných jídel typu hamburger, hranolky s tatarskou omáčkou, párek v rohlíku, pizza a takto by se dalo pokračovat dále. Takže fast foody opravdu ne! Raději zvolte domácí přípravu jídla, kdy víte co jíte a máte jistotu, že jste si uvařili z vámi vybraných kvalitních surovin, které vám pomohou k vysněnému cíli shodit nadbytečná kila.

Pokud se budete držet těchto rad, není možné, aby jste nezhubli nadbytečná kila, která vás trápí. Samozřejmě pro kýžený efekt je vhodné zařadit i pohyb v rozsahu minimálně 4x týdně, vykonávat aktivity zaměřené na kardiovaskulární systém, takzvané kardio, kdy efektivně pálíte tuky v závislosti na vaší tepové frekvenci, která by se měla pohybovat na hranici mezi 60 až 70% vašeho maxima, pak dochází k žádanému odbourávání tuků. Je na vás jakou činnost si zvolíte, zda-li to bude plavání, jízda na kole, běh, rychlochůze, kolečkové brusle či jiný sport, který vás baví. Tuto činnost by jste měli provozovat po dobu minimálně 30 minut, aby došlo k cílenému pálení nadbytečných tuků. Postupně můžete přidávat i posilování, nejprve s vlastní váhou a postupně můžete přecházet na posilování s činkami od 0,5 kg a výše. Pokud vás posilování chytne natolik, můžete začít navštěvovat fitko, kde máte na výběr z široké škály posilovacích strojů. Ze začátku, ale raději konzultujte cvičení v posilovně se zkušeným trenérem, aby jste tak předešli případnému nežádoucímu zranění.