Jak začít správně běhat

Nejlepší je začít lehkým joggingem, tak aby vás běh hned ze začátku neodradil. Pokud jste tzv. „antisportovec“ či trpíte nadváhou, zařaďte zprvu pravidelné vycházky spojené se svižnější chůzí a postupně u nich prodlužujte vzdálenost a dobu.

Počáteční fáze začátku běhání

V další fázi, kdy budete cítit, že vám narůstá fyzička, prokládejte pravidelnou chůzi s lehkým během tzv. indiánem. To znamená, že chvilku půjdete a chvilku poběžíte a to opakujete stále dokola po dobu alespoň 30 minut. Postupně s každou další aktivitou prodlužujeme dobu pohybu a navyšujeme vzdálenost.

Jak začít běhat

Pravidelnost pohybu a zvyšování dávek je zde velice důležitý parametr úspěchu. Běh je jednou z nejvíce přirozených fyzických aktivit člověka již odpradávna. Proč myslíte, že zrovna Keňané a další obyvatelé žijící v Africe, excelují svými výsledky na půlmaratonech, marathonech či ultra? Protože běh využívají ve svých běžných každodenních činnostech a je jejich nezbytnou součástí.

Pro mnoho začátečníků je prioritou ztráta nadbytečných kilogramů, proto se uchýlí k běhu. Postupně běh přechází v něco oblíbeného a při každém krásném dni je to nutí obout tenisky a vyběhnout.

Proč začít běhat

  • Úbytek nadbytečných kilogramů a nabrání svalové hmoty, to už stojí za zvážení, nemyslíte? ☺
  • Získání nových přátel se společným zájmem o běh.
  • Účast na řadě zajímavých běžeckých závodů, možnost poměřit síly s ostatními běžci a získání medaile☺!
  • Pravidelná dávka endorfinů, motivace, chuť do života a odhodlání poznávat a zkoušet nové věci a měnit svá rozhodnutí k lepšímu.
  • Pohyb na čerstvém vzduchu a v přírodě pro ty, kteří neradi chodí do posilovny a špatně se jim cvičí v kolektivu.
  • 2 komentáře

    1. Martin Brablenec Červenec 20, 2015
    2. pan August Září 25, 2015