Tukožroutská dieta a hubnutí

Co to vlastně tukožroutská dieta je? Základ tukožroutské diety tvoří tukožroutská polévka složená především ze zeleniny, kterou je zejména kořenová zelenina, celer, mrkev, petržel, pórek, cibule, česnek, zelí, dále pak rajčata, či papriky. Polévku lze dochutit špetkou soli či libovolným kořením, nejlépe čerstvými bylinkami ze zahrádky, například libeček, petrželka, rozmarýn. Kromě polévky bohaté na zeleninu a hodně vody, konzumujeme též velké množství syrové zeleniny, rýži, a některé druhy libového masa. Tato tukožroutská dieta tedy funguje na zásadním a striktním omezení denního příjmu, kdy přijímáme živiny převážné z nízkokalorické zeleninové polévky a tím značně omezujeme náš denní příjem kalorií, který se drží dosti nízko. Jelikož zelenina obsahuje velké množství vlákniny a vody, dokáže v nás vyvolat pocit nasycení. Jak je známo vláknina podporuje naše trávení a napomáhá k detoxikaci celého těla a odvodnění.

tukozroutska-polevka

Jak tukožroutská dieta funguje?   

Kýžený efekt hubnutí nastává právě díky “vyhladovění těla”, kdy při konzumaci především zeleniny a vody dochází k úbytku nadbytečných kilogramů, právě z důvodu vyřazení velké většiny nezdravých tuků, sacharidů a taktéž značné části bílkovin. Tím, že vyřadíme téměř všechny kalorické potraviny, začínáme hubnout, ale bohužel většinou kromě tuku taktéž svalovou hmotu. Proto je v procesu hubnutí vhodné zařadit i pohybovou aktivitu, aby nedocházelo k hubnutí pouze svalové hmoty, ale tělo sáhlo především do tukových zásob.  

Doba trvání tukožroutské diety

Tato dieta je krátkodobého charakteru, doporučená doba trvání je zhruba jeden týden, delší doba se ani nedoporučuje z důvodu velice striktního omezení základních živin důležitých pro správné fungování lidského těla.

Pro koho je tukožroutská dieta vhodná?

Tento druh diety je vhodný pro lidi, kteří chtějí zhubnout “jen pár kilo navíc”. Po týdnu držení této diety lze shodit kolem 2 až 6 kilogramů. Tukožroutská dieta se řadí mezi diety redukční, kdy dochází k striktnímu omezení příjmu kalorií a ke konzumaci stravy, která má nižší energetický příjem než-li tomu tak bylo doposud. Rozhodně to není typ diety určený pro dlouhodobé hubnutí a shazování velkého množství kilogramů naráz, naopak by jste si tím mohli ještě více ublížit a snadno tak spadnout do nekonečného “kolotoče” jojo efektů. Pokud je vašim cílem zhubnout větší množství kilogramů, například 15 či 20, není pro vás tato dieta vhodnou volbou.

tukozroutska-dieta

Přínos tukožroutské diety

Pozitivní přínosy, které přináší tato redukční dieta je zejména rychlý úbytek nadbytečných kilogramů, již po týdnu dodržování dietních pravidel zhubnete. U některých jedinců jsou změny úbytku váhy dosti znatelné. Dalším z kladných stránek diety je dostatečný obsah tekutin, dále pak vlákniny, která je obsažena v pestrém spektru zeleniny, kterou konzumujeme a některé druhy vitamínů v zelenině obsažené, zejména vitamín A, C, E, B1 či B2. Tato dieta může být přínosná i pro lidi trpící vysokým zadržováním vody, kdy je finální výsledek dosti znatelný.

Negativa tukožroutské diety

Tukožroutská dieta má samozřejmě i své stinné stránky, a ty dokonce převyšují stránky pozitivní. Jedním z úskalí této diety je její jednotvárné zaměření na pár druhů potravin, které tělu nedodají potřebné komplexní živiny v podobě sacharidů, bílkovin a tuků. Dalším z nedostatků diety je její vliv na psychickou stránku člověka, kdy se nám točí dokola celý týden stále ty samé potraviny a pokrmy, což na naší mysli moc pozitiv nepřidá. Spíše naopak v nás může vyvolat chutě na sladké pokrmy a pochutiny, v rámci uspokojení svých chuťových pohárků, které celý týden dostávají zabrat konzumací pokrmů, které zrovna pestrostí neoplývají. Tento typ diety nelze aplikovat v dlouhodobém horizontu, je to pouze krátkodobá záležitost v rozmezí trvání jednoho týdne. V dlouhodobějším horizontu by mohlo dojít ke zdravotním komplikacím zapříčiněným z důvodu strádání základních komplexních živin potřebných pro správné fungování lidského těla. Ze zdravotních rizik hrozí projímavé účinky a nadýmání, nato si dávejte pozor, v takovém případě raději v této dietě nepokračujte. Při přechodu z běžného  jídelníčku, dle kterého se jedinec stravuje, na tukožroutskou dietu, může zapříčinit značný úbytek energie a dostavení se únavy až malátnosti.

redukcni-dieta

Doporučení

Zde jsme si popsali, jak vypadá typ redukční diety, takzvaná tukožroutská dieta. Tato dieta nám všeobecně přinese spíše více negativních účinku, než-li by nám prospěla. Pokud tedy bojujete s nadbytečnými kilogramy, které vás neustále trápí, je třeba ujít mnohem delší cestu, než-li je v případě výše popsané tukožroutské diety, která je pouze krátkodobou záležitostí, která téměř nic neřeší. Nebuďte lhostejní ke svému tělu a zdraví a dopřejte mu to nejlepší co můžete! Vše je o vašich prioritách, udělat jednu velkou životní změnu a začít žít novým zdravým životním stylem. Takže pokud chcete opravdu trvale zhubnout a to bez jakýchkoliv jojo efektů, doporučuji navštívit specializovaného výživového poradce na jedné z poboček Naturhouse, kde vám individuálně poradí ohledně vašeho dosavadního životního stylu, zdravého stravování a úpravy jídelníčku a taktéž vhodných pohybových aktivit pro vás. Konzultace je pro nové klienty zcela zdarma.